Chelatacja pytania i odpowiedzi

Choroba wieńcowa, zawał serca, stenty, cukrzyca typu II, zaburzenia krążenia w nogach (chromanie przestankowe), zaburzenia krążenia mózgowego, choroba Alzheimera

Na pierwszą wizytę pacjent przychodzi bez skierowania. Chory powinien zabrać z domu dokumentację choroby. Na jej podstawie lekarz zleci badania. Wszystkie konsultacje są bezpłatne, pacjent płaci za kroplówki.

Około dwóch godzin. Przeciętnie przeprowadza się 3 zabiegi w tygodniu. Przerwa w przyjmowaniu kroplówek nie przerywa kuracji.

Dla pacjentów z całkowitą niewydolnością nerek. W innych przypadkach decyzję podejmuje lekarz po pierwszej wizycie.

Terapia chelatowa przynosi poprawę nawet przy zaawansowanej miażdżycy. Trzeba jednak mieć świadomość, że stan choroby może wymagać większej liczby wlewów. Z badań wynika, że jedna kroplówka daje możliwość wypłukania około pół procenta zmian miażdżycowych. Po pięćdziesięciu zabiegach u pacjentów obserwujemy cofnięcie się około 25 proc. zmian. Odtykanie naczyń krwionośnych rozpoczyna się od najdrobniejszych. Jest to terapia powolna. Przeciętnie zaleca się około 30 wlewów, ale o ich liczbie decyduje lekarz po zapoznaniu się z historią choroby.

EDTA jest skrótem od angielskiej nazwy etylenodiaminotetraacetic (kwas wersenowy). Jest to syntetyczny aminokwas. EDTA w organizmie nie zmienia swej postaci, jedynie łączy jony szkodliwych metali, które dostają się do organizmu wraz z zanieczyszczonym powietrzem, wodą, pożywieniem.
EDTA nie bierze bezpośrednio udziału w przemianie materii, nie tworzy żadnych toksycznych produktów ubocznych czy złogów. Wydalany jest w ciągu kilku godzin z organizmu łącznie z metalami ciężkimi.

Wskazania*: Kwas wersenowy i jego sole, zwłaszcza EDTA są stosowane w medycynie w leczeniu zatruć metalami ciężkimi. W ostatnich latach EDTA jest coraz powszechniej stosowany w celu oczyszczenia organizmu ze złogów miażdżycowych. Wykazano bowiem, że EDTA zapobiega utlenianiu lipidów i cholesterolu, zmniejsza lepkość krwi, zwiększa elastyczność tętnic, umożliwia lepsze ukrwienia mięśnia sercowego i zapobiega powstawaniu choroby niedokrwienia serca.

*Źródło: Leki współczesnej terapii – państwowy spis leków; wydanie z 2003 r.

Tak jak w przypadku każdej iniekcji dożylnej ból związany jest z samym momentem ukłucia. Niektórzy pacjenci odczuwają przy tym większy dyskomfort, inni prawie tego nie zauważają. Czasami zdarza się, że podczas zabiegu może wystąpić nieprzyjemne uczucie w miejscu, gdzie płyn dostaje się do żyły. Uczucie to można zlikwidować poprzez zmniejszenie szybkości wlewu. Przy zbyt szybkim wlewie, u niektórych pacjentów pojawiają się przypadki bólu głowy, zawrotów, uczucia znużenia, nieznaczne przejściowe obniżenie ciśnienia krwi i skurcz mięśni nóg. W takiej sytuacji podajemy dożylnie wapń. Po zabiegu pacjent powinien otrzymać około 1 litra płynu do picia, ponieważ w procesie usuwania szkodliwych substancji nerki potrzebują zwiększonej ilości płynów.

Chelatacja doustna nie ma takiego wpływu na organizm jak wlewy dożylne. Cały sens wlewów dożylnych polega na tym, że EDTA powinno być podane tam, gdzie ma wywierać swoje działanie. W leczeniu miażdżycy chodzi o to, aby EDTA dotarł bezpośrednio do układu krwionośnego, a taki skutek zapewnia właśnie podanie go poprzez kroplówki. Poza tym terapia dożylna daje szybsze rezultaty, ponieważ EDTA jest wchłaniany w 100 procentach. Ponad 98 proc. doustnej dawki EDTA nie jest przyswajane w jelitach i nie osiąga żadnego stężenia we krwi, a wraz z potrzebnymi dla organizmu minerałami jak wapń, cynk i magnez wydalone jest za stolcem. Preparaty reklamowane jako chelatacja doustna są niemal całkowicie bezwartościowe: nie tylko nie przynoszą rezultatu, ale tez wyciągają z pokarmu potrzebne dla organizmu minerały.

Inna sprawa to dawki EDTA zawarte w tych preparatach. Aby osiągnąć skutek taki jak przy podawaniu dożylnym EDTA, trzeba byłoby zażyć co najmniej kilkadziesiąt razy więcej tabletek dziennie, niż zalecają ich producenci.

Nie. Podczas zabiegów chelatacji cholesterol najpierw jest wypłukiwany z blaszek miażdżycowych, a następnie musi zostać przetworzony w komórkach organizmu. Dlatego u wielu pacjentów stosujących chelatację jego poziom najpierw wzrasta, a podczas terapii się normuje. Poza tym badania wykazują, że poziom cholesterolu we krwi nie odpowiada wielkości zmian miażdżycowych w naczyniach. Obserwuje się chorych z bardzo dużymi zmianami miażdżycowymi i niemających podwyższonego poziomu cholesterolu, a także takich, którzy mają wysoki poziom, a zmiany miażdżycowe są u nich niewielkie. Cholesterol sam w sobie nie jest miażdżycą, ale w połączeniu z wapnem tworzy związki nierozpuszczalne i to one są odkładane jako blaszki miażdżycowe.

Chcę zdecydować się na chelatację, ale dużo pracuję i często wyjeżdżam, a więc nie będę mógł przeprowadzić terapii bez przerwy. Czy mimo to powinien zacząć zabiegi, czy poczekać do emerytury, aż będę miał czas?

Terapia chelatowa oprócz oczyszczania naczyń krwionośnych powoduje także powstrzymanie procesów miażdżycowych. Organizm ma czas i możliwości powrotu do zdrowia poprzez przywrócenie prawidłowego krążenia w całym organizmie, dzięki czemu stworzone są idealne warunki do poprawy zdrowia całego organizmu. Nie radziłbym czekać do emerytury. Może pan prowadzić kurację z przerwami. Nie ma to wpływu na jej skuteczność.

Nie musimy się tego obawiać, ponieważ EDTA działa jednak w harmonii z naszym organizmem. Chociaż podczas zabiegów chelatacji EDTA usuwa wapń z tętnic, to w tym samym czasie dzięki skomplikowanemu działaniu przytarczycy, w rzeczywistości pobudza wzrost kości. A więc wprost przeciwnie: im więcej zabiegów chelatacji, tym mniejsze będzie ryzyko wystąpienia osteoporozy.

W terapii miażdżycy zalecana jest seria zabiegów chelatacji (ok. 50). Zabiegi przeprowadzane powinny być 2-3 razy w tygodniu. Przy rzadszej częstotliwości (np. raz na trzy tygodnie) podczas chelatacji wypłukiwane są jedynie metale ciężkie. Wydostają się one z kości na zasadzie wyrównania stężeń i przenikają do krwi, skąd wydalane są wraz z moczem. Po trzech tygodniach ich stężenie jest znowu wysokie, przez co blokuje działanie EDTA. Kroplówka wypłukuje metale ciężkie (EDTA ma większe powinowactwo do metali ciężkich niż wapń) i nie przynosi efektu w terapii miażdżycy.

Nasze placówki
NZOZ CHEL - MED
ul. Dzika 4a, Warszawa
Rejestracja: 662 444 466
Dr Siwik: 604 450 000
Białostockie Centrum Chelatacji
ul. Rzymowskiego 43/28, Białystok
Dr Siwik: 604 450 000
NZOZ OL - MED
ul. Janowicza 30a, Olsztyn
Dr Siwik: 604 450 000