Przebieg terapii chelatowej — krok po kroku

Terapia chelatowa pozwala między innymi na pozbycie się metali ciężkich z organizmu i poprawę krążenia, co stanowi nieocenioną pomoc w przypadku miażdżycy, powikłań cukrzycy, choroby wieńcowej i wielu innych chorób. Zabieg przebiega bezboleśnie i nie naraża pacjentów na niebezpieczeństwo. Dowiedz się, na czym polega terapia chelatowa i jak dokładnie przebiega. 

Terapia chelatowa krok po kroku | Na czym polega terapia Chelatowa?

Aby przystąpić do chelatacji, należy wykonać kilka podstawowych badań. Na ich podstawie uprawniony do wykonywania zabiegu lekarz stwierdzi, czy pacjent kwalifikuje się do podania leku Na2 EDTA i zaplanuje całość terapii. 

  1. Badania | Czego można się spodziewać przy rozpoczęciu terapii Chelatowej?

Podstawą przeprowadzonych badań jest wywiad odbyty z lekarzem prowadzącym terapię. Pacjenci, którzy decydują się na zabiegi chelatacji są już zazwyczaj dobrze zdiagnozowani. Wynika to z faktu, że chelatacja w leczeniu miażdżycy jest zabiegiem komplementarnym (dodatkowym). Pacjenci, którzy przez wiele lat przyjmują leki na miażdżycę, lecz ich stan pogarsza się, decydują się na dodatkowe leczenie, jakim są wlewy z Na2EDTA. Dlatego też, pacjenci są proszeni o zabranie ze sobą na konsulatcje dokumentacji medycznej oraz listy przyjmowanych leków. Poza tym przeprowadzany jest wywiad lekarski, bo to objawy obrazują najlepiej jakie jest zaawansowanie miażdżycy.

Istnieje szeroki zakres schorzeń, jakie można leczyć przy pomocy terapii chelatowej. Pacjenci chcący wykonać zabieg zgłaszają najczęściej chorobę wieńcową, miażdżycę, zaburzenia krążenia obwodowego, Alzheimer, powikłania cukrzycy, zatrucie metalami ciężkimi, zatorowość płuc. Zabieg pozytywnie wpływa również na pacjentów zmagających się z impotencją, depresją i chorobami skóry. Leczenie przy pomocy Na2 EDTA może odbyć się także profilaktycznie — w tym przypadku stosuje się niewielkie dawki, wynoszące maksymalnie 20 wlewów. Potrzeba profilaktycznej chelatacji wynika z obecności metali ciężkich, które przedostają się do ludzkiego organizmu wprost z otaczającego nas środowiska. Znajdują się w pożywieniu, wodzie lub powietrzu. 

  1. Wlew Na2 EDTA — na czym polega terapia chelatowa?

Zabieg przeprowadzany jest poprzez użycie kroplówki. Do żył wprowadza się roztwór soli Na2 EDTA. Czas trwania nie przekracza 3 godzin, jednak minimalnie chelatacja nie powinna wynosić mniej niż 1.5 godziny. Im wolniej substancja zostanie dostarczona do żył, tym więcej metali ciężkich zostaje usuniętych. Dlaczego jeszcze czas gra ważną rolę w przypadku chelatacji? Podczas niwelowania metali ciężkich, EDTA natrafia nie tylko na toksyczne metale ciężkie (np. rtęć), ale także inne, lżejsze metale takie jak magnez, który nie powinien zostać usunięty. Zachodzi więc istotny proces oddania magnezu i jednoczesnego łączenia się z rtęcią, która następnie zostanie wydalona. Całość jest czasochłonna, dlatego lepiej wykonywać zabieg wolniej. 

Chelatacja to zabieg zupełnie bezbolesny. Jedynym odczuciem jest delikatne mrowienie bądź niewielki dyskomfort w okolicy żył, do których został wprowadzony roztwór Na2 EDTA. Pacjent może odbyć chelatację w pozycji półsiedzącej i spędzić czas na relaksujących aktywnościach — słuchać muzykę, czytać książki, czy nawet rozmawiać z innymi pacjentami. Dodatkowo zaleca się picie 1 litra płynów z racji na poprawną pracę nerek — wydalenie roztworu Na2 EDTA połączonego z toksycznymi substancjami. Pełne leczenie to ponad 20 wlewów Na2 EDTA — należy jednak pamiętać, że dokładną ilość ustala lekarz na podstawie historii choroby pacjenta.

  1. Po zabiegu 

W trakcie oraz po zabiegu zaleca się wypicie przynajmniej 2 L płynów, aby kompleksy metal-EDTA zostały szybko usunięte z organizmu. Co około 10 zabiegów wszystkim pacjtom, na miejscu, wykonywane są badania kontrolne. Poza tym ważne jest również uzupełnianie mikroelementów, które mogą być usuwane w trakcie zabiegów. Odradzane jest palenie papierosów. Aby dodatkowo usprawnić leczenie, pacjent powinien stosować zdrową dietę pozbawioną utlenionych tłuszczy roślinnych i nadmiernych ilości cukru, a także dbać o regularną aktywność fizyczną. 

W nielicznych przypadkach pojawiają się działania uboczne. Dochodzi do nich najczęściej w przypadku nieumiejętnie przeprowadzonego zabiegu bądź niedokładnej analizy stanu zdrowia pacjenta przez lekarza prowadzącego. Zdecudowanie się na specjalistę z doświadczeniem w chelatacji, pozwala uniknąć wszelkich powikłań. Czasami, w trakcie zabiegu może wystąpić u pacjenta obniżenie poziomu wapnia we krwi. W takim wypadku pacjent od razu dostaje do wypicia jony wapnia i samopoczucie po chwili wraca do normy.

chelatacja

Jaki przebieg ma terapia Chelatowa?

Lekarz obserwuje postępy w leczeniu i decyduje o częstotliwości zabiegów. Pierwszy efekt chelatacji jest zazwyczaj widoczny przy dwudziestym wlewie. W zależności od zaawansowania choroby zalecana jest różna ilość wlewów. Na przykład u pacjentów z chromaniem przestankowym zwiększa się z tygodnia na tydzień dystans chromania przestankowego. Kiedy pacjent może już przebyć bez bólu wiele kilometrów, oznacza to, że leczenie można zakończyć. Jeśli po latach, w związku ze stresem, nieodpowiednią dietą, czy powrotem do palenia papierosów objawy wrócą, można powtórzyć serię zabiegów dla poprawy kondycji.

Dlaczego warto wykonać chelatację? | Efekty chelatacji 

Wiesz już, jak wygląda przebieg terapii chelatowej — dowiedz się jakie efekty dostrzeżesz po pełnej serii zabiegów. 

Jeżeli przed terapią odczuwalny był ból związany z chorobą wieńcową lub różnego rodzaju problemami z krążeniem, po chelatacji powinien on całkowicie ustąpić. Zmniejsza się także ryzyko powstania zakrzepów. Wielu pacjentów odczuwa także nieoczywiste, jednakże pozytywne skutki chelatacji. Osoby zmagające się z depresją, mogą często spotkać się z ustąpieniem jej objawów po około 8 tygodniach od zakończenia kuracji. Ponadto, poprawia się wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego oraz lepsza wydolność oddechowa, którą dostrzeżesz podczas codziennego funkcjonowania. Inne zalety wiążą się ze znacznie lepszą pamięcią i poprawa stanu zdrowia skóry. 

chelatacja

Jak długo utrzymują się efekty chelatacji?

Przeprowadzona chelatacja nie zapewni 100% sukcesu w przypadku leczenia poważnych schorzeń, jeśli po zabiegu pacjent nie utrzyma odpowiedniej diety, aktywności fizycznej oraz nie ograniczy używek. Pełnia efektów jest widoczna po maksymalnie 8 tygodniach, jednak zmiany w swoim stylu życia należy wprowadzić bezpośrednio po terapii. Aby efekty utrzymały się jak najdłużej, w pierwszej kolejności należy zrezygnować z czynności, które doprowadziły do problemów zdrowotnych — przykładowo unikaj utlenionych tłuszczy roślinnych oraz żywności o wysokim indeksie glikemicznym.

Nasze placówki
NZOZ CHEL - MED
ul. Dzika 4a, Warszawa
Rejestracja: 662 444 466
Dr Siwik: 604 450 000
Białostockie Centrum Chelatacji
ul. Rzymowskiego 43/28, Białystok
Dr Siwik: 604 450 000
NZOZ OL - MED
ul. Janowicza 30a, Olsztyn
Dr Siwik: 604 450 000