Leki Współczesnej Terapii

Czym jest encyklopedia „Leki współczesnej terapii”?

„Leki Współczesnej Terapii” to encyklopedia zawierająca opisy substancji leczniczych stosowanych we współczesnej medycynie. Jej twórcami są wybitni specjaliści. Stanowi ona jedno z najważniejszych źródeł informacji o lekach i farmakoterapii. Encyklopedia zawiera następujące informacje o substancjach leczniczych: nazwa międzynarodowa, nazwa chemiczna, synonimy i pochodne, kod ATC, wskazania, interakcje, przeciwwskazania, informacje o stosowaniu w okresie ciąży i karmienia piersią, działania niepożądane, dawkowanie.

Leki Współczesnej Terapii Wydanie XVI (2003)

Wskazania
„Kwas wersenowy i jego sole, zwłaszcza EDTA są stosowane w medycynie w leczeniu zatruć metalami ciężkimi. W ostatnich latach EDTA jest coraz powszechniej stosowany w celu oczyszczania organizmu ze złogów miażdżycowych. Wykazano bowiem, że EDTA zapobiega utlenianiu lipidów i cholesterolu, zmniejsza lepkość krwi, zwiększa elastyczność tętnic, umożliwia lepsze ukrwienie mięśnia sercowego i zapobiega powstaniu choroby niedokrwiennej serca.

„Wersenian disodowy jest stosowany dożylnie w leczeniu hiperkalcemii oraz indukowanych glikozydami naparstnicy zaburzeń rytmu serca. Miejscowo w okulistyce w celu usunięcia ocznych depozytów wapnia po oparzeniach wapnem lub uwapnionych zmętnień rogówki.”

Leki Współczesnej Terapii – Wydanie IX (1985)

Działania i zastosowanie
„[…] Zmniejsza stężenie Ca w krwi, reguluje zaburzenia rytmu serca, usuwa skurcze przedwczesne, w 50% skurcze komorowe i nadkomorowe;
„Stosowany w hiperkalcemii przed zabiegiem chirurgicznym, hiperkalcemii w nadczynności przytarczyc, hiperkalcemii idiopatycznej, napadowej niemiarowości serca (daje polepszenie w 50%) i obwodowych zaburzeniach krążenia w zatruciu glikozydami naparstnicy (przywraca rytm zatokowy); także miejscowo (jontofora) w okulistyce w zmętnieniu rogówki na skutek stanu zapalnego lub oparzenia wapnem; zapobiegawczo do pobranej krwi w badaniach obrazu krwi. Krew z dodatkiem wersenianu dwusodowego może być przechowywana do 4 tyg.”

Działania uboczne
„Niekiedy może wywołać nudności, biegunkę, bóle żołądka ze skurczami;”

Nasze placówki
NZOZ CHEL - MED
ul. Dzika 4a, Warszawa
Rejestracja: 662 444 466
Dr Siwik: 604 450 000
Białostockie Centrum Chelatacji
ul. Rzymowskiego 43/28, Białystok
Dr Siwik: 604 450 000
NZOZ OL - MED
ul. Janowicza 30a, Olsztyn
Dr Siwik: 604 450 000