Leczenie miażdżycy

Homocysteina – nieznany wróg tętnic

Jeszcze niedawno nikt o niej słyszał. Dzisiaj coraz częściej mówi się, że to właśnie nadmiar tego związku w organizmie przyczynia się w znacznym stopniu do powstania miażdżycy.

Homocysteina to aminokwas, który pojawia się w naszym organizmie w wyniku trawienia pokarmów zwierzęcych zawierających białko. Będzie to zarówno mięso ssaków, jak i ryb, również białko mleka, sery czy białko jajek. I jak to zazwyczaj bywa – niewielka ilość homocysteiny jest potrzebna dla organizmu, ale gdy stężenie rośnie – staje się groźna.

Gdy jemy dużo produktów zawierających zwierzęce białko – mamy nadmiar homocysteiny.

Dzisiaj coraz głośniej mówi się, że to właśnie podwyższony poziom homocysteiny może przyczyniać się do rozwoju chorób sercowo-naczyniowych (zakrzepicy żylnej, niedokrwienia mięśnia sercowego oraz udaru mózgu).

Jak homocysteina „pracuje” na miażdżycę?

Homocysteina wpływa na powstawanie stanu zapalnego w tętnicach, który jest pierwszym etapem powstawania miażdżycy. Jak to się dzieje? Otóż w śródbłonku, czyli w błonie wewnętrznej tętnic, krążą sobie makrofagi. Ich zadaniem jest wychwycenie zagrożeń i zneutralizowanie ich. Homocysteina potrafi przyśpieszyć utlenianie cholesterolu, tak, że zostaje on pożarty przez makrofagi. Pod wpływem wchłoniętego tłuszczu i cholesterolu makrofagi stają się tak ciężkie, że osadzają się w tętnicach w postaci pasm tłuszczowych. Gdy utrzymuje się wysokie stężenie homocysteiny – proces ten ulega nasileniu, powodując narastanie blaszek miażdżycowych. Na domiar złego zmienione komórki powiększają się do środka naczynia. Krew nie może swobodnie krążyć, bo ma coraz mniej miejsca, tętnice stają się słabsze i tracą elastyczność. Miażdżyca atakuje.

Homocysteina powyżej normy

Norma homocysteiny u zdrowej dorosłej osoby nie powinna przekraczać 15 µmol/l, ale już u osób o stężeniu 10,5 mol/l obserwuje się trzykrotnie większe miażdżycowe pogrubienie błony wewnętrznej tętnic w stosunku do tych, u których nie przekracza ono 5,88 mol/l.

Poziom homocysteiny w surowicy krwi w granicach 14-16 mol/l to niemal trzykrotny wzrost ryzyka wystąpienia udaru niedokrwiennego mózgu! Jeśli chorujesz na nadciśnienie tętnicze, przewlekłe schorzenie nerek, cukrzycę, chorobę wieńcową i miażdżycę, a także żyjesz w stresie lub palisz papierosy – koniecznie zbadaj poziom homocysteiny.

Nasze placówki
NZOZ CHEL - MED
ul. Dzika 4a, Warszawa
604 450 000, 22 746 91 91
Białostockie Centrum Chelatacji
ul. Rzymowskiego 43/28, Białystok
604 450 000, 85 744 97 97
NZOZ OL - MED
ul. Janowicza 30a, Olsztyn
604 450 000