Leczenie miażdżycy
Leczenie miażdżycy chelatacja
Żyjemy coraz szybciej, źle się odżywiamy, mało czasu poświęcamy na aktywny odpoczynek. Do tego dochodzi zanieczyszczone środowisko, stres, nikotyna, nieleczone stany zapalne. Wszystko to sprawia, że nasz organizm nie ma siły się już bronić i zaczyna chorować.
Metale ciężkie znajdują się w powietrzu, pożywieniu, a także w wodzie. Każdy człowiek przyswaja je, często nie zdając sobie z tego sprawy. Niestety efekty ich obecności często ujawniają się w szybkim czasie w postaci poważnych schorzeń, których leczenie jest długotrwałe i często pochłania wielkie koszty leczenia. Dlatego warto wykonać zabieg prewencyjny w postaci dożylnego podania chelatantu Na2 EDTA.
Miażdżyca potrafi rozwijać się długo i nie dawać żadnych objawów, póki nie spowoduje wyraźnych zmian w organizmie. Wiele dolegliwości pojawiających się już w średnim wieku jest spowodowanych właśnie miażdżycą. Jeśli pacjent skarży się na zawroty i bóle głowy, szumy w uszach, ma zaburzenia pamięci – dolegliwości te mogą być objawem zatkanych drobnych tętnic głowy. Jeśli do dużych zmian miażdżycowych dochodzi w naczyniach wieńcowych, wtedy mówimy o chorobie serca, o chorobie wieńcowej, co w nagłych przypadkach prowadzi do zawału mięśnia sercowego. Gdy zmiany miażdżycowe występują w tętnicach jamy brzusznej – pojawiają się zaburzenia trawienia. Skutkiem zaatakowania tętnic trzustki może być nawet cukrzyca. W przypadku miażdżycy tętnic nóg chory skarży się na ból, który uniemożliwia mu chodzenie.
Co to jest miażdżyca i jak ją leczyć?
Uszkodzeniu ulega śródbłonek – nasz największy, choć mało znany organ. Śródbłonek to cieniutka błonka wyścielająca od wewnątrz naczynia krwionośne. Łączna jego waga jest większa od ciężaru wątroby. W miejscu, w którym zostaje uszkodzony, zaczyna się tworzyć miażdżyca. Najpierw, w procesie gojenia, wnika w nie cholesterol, a później na skutek połączenia z wapniem wychwytywanym z krwi tworzą się złogi, czyli tzw. blaszki miażdżycowe. W przypadku bardzo starych złogów używa się określenia, że ich twardość porównywana jest do suchego gipsu. Miażdżyca przebiega bardzo szybko, a w powstających blaszkach zachodzi mnóstwo biochemicznych procesów. Z czasem w organizmie tworzą się bariery, które znacznie ograniczają lub nawet uniemożliwiają przepływ krwi.
Miażdżyca – cichy zabójca
Miażdżyca to choroba, która atakuje cały organizm.
Pierwsze zmiany pojawiają się w obszarze błony wewnętrznej i środkowej tętnic. Do naczyń szczególnie zagrożonych należy aorta, tętnice wieńcowe oraz mózgowe — ulegają one stwardnieniu.
Istnieje grupa osób szczególnie narażonych na wystąpienie miażdżycy. Wykrywa się ją głównie u starszych mężczyzn, a prawdopodobieństwo zachorowania rośnie wraz z upływem lat. Ponadto, mogą mieć z nią do czynienia osoby długotrwale palące papierosy, bądź prowadzące niezdrowy tryb życia — przykładowo pozostające przy nieprawidłowej diecie, bogatej w tłuszcze trans i cukry proste, natomiast ubogiej w antyoksydanty i witaminy.
Miażdżyca może być spowodowana także wieloma innymi czynnikami, na które pacjenci nie mają bezpośrednio wpływu. Należą do nich uwarunkowania genetyczne, przekroczenie 50. roku życia, cukrzyca, nadciśnienie, wysoka homocysteina, nadciśnienie i przewlekły stres.
Chelatacja — miażdżyca i jej objawy
Miażdżyca potrafi rozwijać się długo i nie dawać żadnych objawów, póki nie spowoduje wyraźnych zmian w organizmie. Wiele dolegliwości pojawiających się już w średnim wieku jest spowodowanych właśnie miażdżycą. Jeśli pacjent skarży się na zawroty i bóle głowy, szumy w uszach, ma zaburzenia pamięci – dolegliwości te mogą być objawem zatkanych drobnych tętnic szyjnych i głowy. Jeśli do dużych zmian miażdżycowych dochodzi w naczyniach wieńcowych, wtedy mówimy o chorobie serca, o chorobie wieńcowej, co w nagłych przypadkach prowadzi do zawału mięśnia sercowego. Gdy zmiany miażdżycowe występują w tętnicach jamy brzusznej – pojawiają się zaburzenia trawienia. Skutkiem zaatakowania tętnic trzustki może być nawet cukrzyca. W przypadku miażdżycy tętnic nóg chory skarży się na ból, który uniemożliwia mu chodzenie.
Bakteria i miażdżyca
Od czasu, gdy stwierdzono związek między bakterią Chlamydia pneumoniae (ChP) a występowaniem objawów choroby niedokrwiennej serca, upłynęło już ponad 20 lat. Mimo to medycyna akademicka nadal podchodzi do tej teorii z dużą rezerwą.
Chlamydia pneumoniae to niewielka bakteria, która ma wiele cech wirusa. W ciągu całego życia niemal każdy z nas zostaje nią zakażony. U niektórych może pozostawać w organizmie w stanie uśpionym nawet przez całe życie. Szczególnie często zarażają się nią osoby starsze. One też najczęściej chorują na miażdżycę. Być może jest to odpowiedź, dlaczego miażdżyca rozwija się powoli i długo nie daje objawów. Stan zakażenia bakterią może trwać nawet dziesięciolecia, a uruchamiają ją powszechnie znane czynniki rozwoju miażdżycy jak m.in. palenie papierosów czy niewłaściwa dieta.
Badania przeprowadzone w wielu ośrodkach wykazały, że bakteria obecna jest w blaszkach miażdżycowych w tętnicach wieńcowych u 10–70% chorych, u ponad 40% osób z miażdżycowym zwężeniem tętnic szyjnych, a także u chorych ze zwężeniami tętnic biodrowych i zmianami miażdżycowymi aorty. I chociaż naukowcy nie są zgodni, czy ta obecność jest skutkiem uszkodzeń miażdżycowych, czy przyspiesza rozwój miażdżycy – związek ten nie podlega dyskusji.
Leczenie miażdżycy
Pacjent zgłasza się z objawami, które mogą wskazywać na miażdżycę do lekarza rodzinnego. On powinien ocenić, czy u podstaw dolegliwości pacjenta nie leżą właśnie zmiany miażdżycowe. Możliwości leczenia miażdżycy jest wiele, ale zwykle związane są one z leczeniem powikłań będących następstwem rozwijającego się procesu miażdżycowego.
W przypadku udarów mózgu pacjenci kierowani są do neurologa, przy chorobie wieńcowej – do kardiologa, przy nadciśnieniu – do internisty, przy cukrzycy II stopnia – do diabetologa. Mamy więc do czynienia z sytuacją, gdy różne jednostki chorobowe leczone są przez różnych specjalistów, chociaż podłoże choroby jest jedno.
Lekarze podają leki obniżające poziom cholesterolu, chociaż wiadomo, że niestraszny jest wysoki poziom cholesterolu, gdy mamy zdrowy śródbłonek. Leki rozszerzające naczynia działają tylko na zdrowe tętnice, podczas gdy te z blaszkami stają się zwapniałe i twarde. Zapobiegawczo chorym przepisuje się aspirynę w różnej postaci i pod różnymi nazwami, która zmniejsza lepkość krwi i zapobiega zawałom serca. Klasyczna medycyna nie leczy więc problemu, a jedynie skutek choroby.
Pozytywne efekty w leczeniu miażdżycy przynosi znana i uznana na świecie chelatacja Na2 EDTA.
Jak zapobiegać miażdżycy?
Jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania miażdżycy jest unikanie utlenionych tłuszczy roślinnych oraz nadmiaru cukrów prostych.
Zachowanie prawidłowej diety może uchronić przed miażdżycą. Warto mieć na uwadze zalecenia, ze względu na brak ujawniania się objawów nawet przez wiele kolejnych lat. Co więcej, niezwykle istotna jest aktywność fizyczna — ruch poprawia kondycję układu krwionośnego.
Jedną z innych metod zapobiegawczych jest prewencyjne wykonanie chelatacji Na2 EDTA. Dodatkowo zabieg poprawi ogólne samopoczucie, a z organizmu zostaną usunięte wszelkie toksyczne metale ciężkie.
Jak leczyć miażdżycę chelatacją?
Chelatacja w przypadku miażdżycy działa kompleksowo. Łączy w sobie precyzję chirurgicznego skalpela z działaniem na cały organizm.
Chelatacja polega na wprowadzeniu do organizmu chelatorów, czyli soli kwasu EDTA. Jak działa sól dwusodowa kwasu EDTA? Łączy się ze znajdującymi się w krwi toksynami, tworząc silne wiązanie. Następnie całość jest usuwana przez nerki — po toksycznych związkach nie ma już śladu.
Leczenie miażdżycy chelatacją należy poprzedzić wykonaniem szeregu istotnych badań – w naszej klinice wykonasz je wszystkie na miejscu. Stan zdrowia pacjenta musi w pełni pozwolić na przeprowadzenie terapii. Mimo że zabieg jest bezpieczny dla organizmu, istnieje kilka przeciwwskazań do jego wykonania — zaliczają się do nich ciężkie zaburzenia pracy nerek oraz serca. Co więcej, chelatacji należy unikać, będąc w ciąży i karmiąc piersią.
Dawki Na2 EDTA dobierane są indywidualnie przez specjalistę, który analizuje przypadek każdego pacjenta. Decyzja o zastosowanej ilości Na2 EDTA musi zostać podjęta na podstawie wyników badań i wywiadu z pacjentem. Zalecana ilość zabiegów to 20 – 50. W przypadku miażdżycy, pierwsze pozytywne efekty terapii zauważalne są po dwudziestej kroplówce.
Miażdżyca — jak leczyć? | Doktor Siwik
Miażdżycę wyleczysz za pomocą zabiegów cheletacji Na2 EDTA wykonywanych w gabinetach Doktora Siwika. Na terapię możesz zarejestrować się w jednej z naszych placówek zlokalizowanych w Warszawie, Olsztynie oraz Białymstoku.
Dlaczego zabieg chelatacji warto wykonać w naszym oddziale? Posiadamy profesjonalną kadrę, która zachowuje wszelkie zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania zabiegów i przechowywania produktów medycznych. Już od ponad 20 lat pracujemy, by pomóc w uzyskaniu zdrowia kolejnym pacjentom.
Dodatkowo w trakcie zabiegu każdy z pacjentów ma możliwość skontaktowania się z lekarzem — dzięki temu skontroluje swój stan zdrowia oraz zyska możliwość do zadania dodatkowych pytań, co do kolejnych etapów chelatacji.
Dobrze rozumiemy, że nowe formy leczenia mogą być dla wielu pacjentów powodem do stresu. Chelatacja Na2 EDTA stosowana jest na świecie od lat 60. ubiegłego wieku i dowiedziono, że jest wysoce bezpieczną metodą terapeutyczną.